Miejscowość Sianożęty to wieś letniskowa z naturalnym kąpieliskiem morskim położona nad Morzem Bałtyckim. Wyróżnia się przepięknym krajobrazem bogatym w różnorodne rodzaje drzew oraz nietuzinkowych roślin. Oferuje wiele możliwości wakacyjnych. Jak przystało na Sianożęty, noclegi są w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, a co więcej – dostępna jest piękna plaża, której większość polskich miejscowości może jedynie pozazdrościć.
Sianożęty to wieś letniskowa położona bezpośrednio nad morzem, na zachód od Ustronia Morskiego. W miarę rozrostu Ustronia Morskiego i miejscowości Sianożęty - granica między tymi miejscowościami zatarła się. W 1939 roku mieszkało tu prawie 200 osób, obecnie mieszka tu około 350 osób. Nasz Resort Bursztynowe Wzgórze położony jest w bliskiej odległości od plaży i kompleksu basenowego Helios. Naszym gościom oferujemy apartamenty, pokoje i domki letniskowe o wysokim standardzie, animacje dla dzieci, a także turnusy dla seniorów. Zapraszamy!
Proponujemy Państwu posiłki w formie szwedzkiego stołu. Dostępna w naszym hotelu restauracja prowadzona przez wykwalifikowaną kadrę serwuje polskie pyszne potrawy ze świeżych produktów, pochodzące od zaufanych naszych regionalnych dostawców. Życie kulinarne koncentruje się tam wokół przyrządzania wyśmienitych potraw ze świeżych ryb morskich prosto z kutra. Zadbaliśmy również o wegetarian oraz o dzieci. Każdy w naszej restauracji znajdzie coś smacznego dla swojego podniebienia.
Nasza bogata oferta zawiera przede wszystkim przytulne pokoje gościnne, eleganckie i nowoczesne apartamenty oraz komfortowe domki letniskowe, wszystkie o wysokim standardzie i przystępnej cenie, ale to nie wszystko, co mamy do zaoferowania naszym gościom. Każdy, kto zdecyduje się na pobyt w Bursztynowym Wzgórzu, będzie miał do dyspozycji również restaurację, bibliotekę i altanki rekreacyjne, a rodziny z dziećmi mogą dodatkowo skorzystać z usług profesjonalnych animatorów.
Ustronie Morskie - Sianożęty - Kołobrzeg
Sianożęty – Ustronie Morskie – Gąski (latarnia Morska) – Sarbinowo – Chłopy
Trasa do dębów, najstarszych w Polsce – „Bolesław” – 800 lat i „Warcisław” – 640 lat, położonych w niedalekim Podczelu
Koszalin (31km), z wczasowymi atrakcjami kulturowymi
Woliński Park Narodowy, z Rezerwatem Żubrów (92km)
Drawski Park Narodowy, z niezliczonymi jeziorami (68km) lotnisko z lotniami (na przedłużeniu ulicy lotniczej).
Zaś niemiecka, używana do 1945 roku, to Zigenberg co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Kozią Górę. Po wojnie Komisja Ustalania Nazw nadała wsi obecną nazwę, która nie ma żadnego związku z poprzednią. Układ komunikacyjny miejscowości, podobnie jak Ustronia Morskiego jest bardzo prosty. Zabudowa ciągnie się wzdłuż brzegu morskiego na odcinku około 1,5 km (szerokość około 400-500m).
Kołobrzeg wraz z uzyskaniem praw miejskich w 1255 roku otrzymał Kołobrzeski Las, ciągnący się na wschód wzdłuż wybrzeża aż do Jeziora Jamno po wieś Mielno. Tak rozwlekły las potrzebny był m.in. do pozyskiwania drewna, które służyło jako opał przy produkcji soli i do wypalania cegieł. Wówczas to powstały leśne osady takie jak Sianożęty i sąsiedni Bagicz.
Zapis z 1255 roku informuje nas, że na terenie obecnej wsi była owczarnia nazywana górską - może to sugerować, że od niej osada przyjęła nazwę. W źródłach pisanych osada pojawia się ponownie dopiero w roku 1498, biskup kamieński potwierdził tę darowiznę dla miasta. Prawdopodobnie nikt tu następnie już nie mieszkał, skoro następny zapis o tym miejscu pochodzi dopiero z początku XVII wieku. Dowiadujemy się, że osiedlił się tutaj chłop, była tu jeszcze duża połać Lasu Kołobrzeskiego. Chłop był myśliwym, polował na wilki, wykopał doły w lesie i tam gdzie one były, później tą część wsi pogardliwie nazywano Wilczymi Dołami.
Ze starych zapisów dowiadujemy się, że po roku 1860 kiedy morze coraz bardziej zagrażało wybrzeżu klifowemu w Ustroniu Morskim, część rybaków przeniosła się tu by móc dalej wykonywać zawód. Jeszcze do 1905 roku Sianożęty podzielone były na dwie osady - rybacką i rolniczą. Po tym okresie wieś z osady rolniczo - rybackiej przekształca się stopniowo w nadmorskie wczasowisko.
Do naszych czasów zachowało się dziesięć willi, które zostały zbudowane przed wojną z myślą o kuracjuszach. Sianożęty w starych folderach reklamowane było jako małe kąpielisko, które odwiedzają kuracjusze szukający spokoju, a także ci, którzy chcieli tanio spędzić wczasy nad morzem. Po wojnie przez szereg lat jako kurort wieś nie istnieje, ulega zapomnieniu. Wkrótce jednak odkryto na nowo rekreacyjne i uzdrowiskowe walory Sianożęt . W latach 70-tych osada przeżywa prawdziwy rozkwit. Jak grzyby po deszczu powstają tutaj nowe nadmorskie ośrodki wczasowe, kolonijne, pensjonaty i domki letniskowe. Obecnie wieś sprawia wrażenie małego miasteczka, które przycupnęło przy morzu. W Sianożętach, w przeciwieństwie do Ustronia Morskiego wybrzeże morskie nie jest klifowe lecz typu wydmowego. Szeroka, miejscami dochodząca nawet do 40 m plaża jest zbudowana z drobnego, jasno-żółtego piasku. W Sianożętach znajduje się molo, które wybiega 100 m w morze, zawsze oblegane przez żądnych jodu turystów.